Organizácia konferencie

Priebeh

Podrobný harmonogram konferencie je dostupný v aplikácii Eventee (Android, Apple), do ktorej dostanú prístup účastníci konferencie, ktorý už zaplatili registračný poplatok. Prihlasovanie na konferenčné workshopy cez aplikáciu spustíme 1. 3. 2025.

V sobotu 3. mája sa môžete zúčastniť ďalších prednášok, workshopov, diskusií či koncertov na verejnom podujatí Festival Kruhy www.festivalkruhy.sk

V rámci konferenčnej časti podujatia sme si pre Vás pripravili pestrú paletu príspevkov:

Prednášky

Jay Levin

Othering and Belonging
V mojej prednáške sa budem sa zaoberať tým, čo považujem za jeden z najdôležitejších problémov, ktorým budeme čeliť v práci sestalt terapeutov v najbližších desaťročiach. Nadviažem na varovanie Martina Bubera (a ďalších) o smerovaní spoločnosti k objektifikácii druhých (vrátane ľudí, životného prostredia a našich ľudských hodnôt) a o nadradenosti transakčného, ​​inštrumentálneho vzťahovania sa, ktoré nás čoraz viac vzďaľuje od našich ľudských obáv a otázok. Navrhnem niekoľko možností ako reagovať na tieto problémy a ťažkosti, ktoré by gestalt terapeuti mohli integrovať do svojej teórie a praxe.
 

 

Talia Bar-Yoseph Levine

Why say goodbye?
Mnoho jazykov sa vyhýba konečnosti, ktorú ponúka výraz „goodbye“. Na Slovensku sa zvykne povedať „ahoj“ alebo „dovi“ (dovidenia). Gestalt filozofia bytia hovorí o význame ukončovania záležitostí. Zvýrazňuje problematický efekt nedokončených záležitostí. Táto záverečná prednáška sa bude zaoberať dôsledkami vyhýbania sa zotrvaniu v konečnosti, ktorá súvisí s odchodmi a koncami. Ako nechať odísť? Cítiť sa komfortne v plodnej prázdnote a dovoliť, aby sa vynorila nová figúra, vyžaduje sebapodporu a dôveru v proces. Nechať odísť „leting go“ obsahuje vieru v to, že niečo v nás zostáva, aj keď sa niečo ukončilo.
 
 

Hana Vojtová

Kruh súcitu a traumatizovaní ľudia
Trauma je súčasťou našich životov a súcit a seba-súcit ju môžu liečiť. Niektoré formy traumatizácie obmedzia našu kapacitu súcitiť. Často nie je ľahké zahrnúť do nášho okruhu súcitenia seba samých. Rozšírenie kruhu súcitu môže byť dôležitou úlohou jednotlivcov aj komunít.
 

 

Genovéva Almássy

Neurofyziológia prítomného okamihu
Prednáška voľne nadväzuje na tému „Neurofyziológia nádeje“ z minuloročnej konferencie v Seči. Od čoho závisí, či bude v mozgu eskalovať úzkosť, alebo sa mobilizujú zdroje? Ako to, že na záťažové situácie reagujú ľudia dnes viac traumaticky než v minulosti? Prečo je toľko emočne nestabilných detí? Čo je zdravé na sebapoškodzovaní? Aký je náš vzťah k prítomnosti v živote i v terapeutickom sedení – akú rolu v tom hrá pravda a ako tento jediný faktor zásadne ovplyvňuje našu schopnosť efektívne terapeuticky pracovať vo vysoko deštruktívnom poli (klienta, spoločnosti i celého súčasného sveta).
 

 

Michal Patarák

Psychické stavy v obrazoch a filmoch
Problém hermeneutického kruhu hovorí o tom, že určitému umeleckému dielu nemožno porozumieť, ak neporozumieme kultúre, v ktorej vzniklo. Avšak, ani danej kultúre nemožno plne porozumieť, ak neporozumieme umeleckému dielu vzniknutému v jej kontexte. Umelecké dielo možno pochopiť len vtedy, keď pochopíme jeho autora. Umelca zas nemožno pochopiť, ak nepochopíme jeho dielo. Táto hermeneutika má veľmi blízko fenomenologickej psychiatrii, z ktorej pohľadu budú v prednáške prezentované a interpretované vybrané maliarske a filmové diela.
 

 

Lucia Orlická

Vyladiť sa na prítomnosť: Gestalt terapia a neurobiológia počúvania
Pozrieme sa, ako aktívne, empatické počúvanie môže posilniť nervové dráhy zapojené do emočnej regulácie a kontaktu. Využitie zážitkových techník aj neurobiologických poznatkov o tom, ako mozog spracováva sluchové podnety umožňuje gestalt terapeutom uľahčiť sebauvedomenie a kontakt.
 
 

Tomáš Divéky

Supervízny kruh
V supervízii sa spolu stretávajú ten kto je supervidovaný a ten, kto superviduje. V tomto stretnutí je však prítomný aj samotný klient, ktorý svojou špecifickou prítomnosťou cez supervidovaného vstupuje do supervízneho vzťahu a pretvára dyadický vzťah na triadický. Z tohto pohľadu môžeme hovoriť o tzv. supervíznom kruhu. Vo svojom príspevku sa chcem zamyslieť nad niektorými aspektami supervízneho vzťahu, ktorého klient je neoddeliteľnou súčasťou.
 

 

Marcela Šoltýsová

Os črevo-mozog: ako funguje ich prepojenie a prečo je výživa dôležitá
V tomto príspevku sa dozviete, akými spôsobmi prebieha komunikácia medzi črevom a mozgom, ako môže črevná mikrobiota ovplyvňovať behaviorálne prejavy a čo môžeme urobiť pre to, aby sme podporili svoje psychické zdravie.
 

 

Dominika Bednárová

Štrukturálne charakteristiky osobnosti a ich význam v uchopení psychoterapeutického procesu
Východiská, princípy a význam psychodynamickej štrukturálnej diagnostiky osobnosti. Diferenciálno-diagnostické úvahy k uchopeniu hraničnej organizácie osobnosti, hraničnej poruchy osobnosti a komplexnej posttraumatickej stresovej poruchy. Prehľad moderných psychodynamicky orientovaných postupov indikovaných v nadväznosti na zhodnotenie vývinovej zrelosti osobnosti. Postupy zamerané na budovanie deficitnej štruktúry ega, bazálnu stabilizáciu, rozvoj zdrojov. Postupy zamerané na prácu s prenosom a identifikáciu primitívnych obranných mechanizmov.
 

 

Simona Krakovská

Osamelosť a sociálna izolácia: Bariéry kontaktu v dnešnej dobe
Osamelosť a sociálna izolácia zasahuje stále viac ľudí a je aktuálnou témou aj v psychoterapii. Prednáška sa zameriava na zistenia o osamelosti a sociálnej izolácii v rámci projektu DISCONNECT u osamelých ľudí z vybraných rizikových skupín. Načrtne možnosti ďalšieho smerovania a opatrení v individuálnom aj systémovom manažmente týchto fenoménov.

Workshopy

Fabrizio Tiezzi

Tréning počúvania a hlasu
Tréning počúvania a hlasu otvára v terapii kanály pre syntonizáciu, intuíciu, tvorivosť a predovšetkým pre vedomú prítomnosť. Zameriame sa na vzájomné prepojenie sluchu a hlasu a objavíme, ako môže otvoriť nové horizonty uvedomenia a kontaktu.
 

 

Erika Bilíková

Transgeneračné pole v individuálnej a rodinnej psychoterapii
Aký dopad majú na nás nespracované zážitky, udalosti a emočné zranenia z predchádzajúcich generácií? Prečo je dôležité porozumenie a vnímanie transgeneračného presahu aj v gestalt psychoterapii s jednotlivcom alebo rodinou? Čo spôsobujú v rodinách tajomstvá? A ako toto dedičstvo neprenášať ďalej? Neurobiológia transgeneračnej traumy, aj trochu praktickej ochutnávky.
 

 

Mária Anyalaiová

Počkaj ešte chvíľku. Smútková práca po strate blízkeho
Pomocou izraelských terapeutických kariet Boxes and roads sa zameriame na niektoré úlohy smútkovej práce (Worden). Pozrieme sa na neukončené záležitosti, prácu s časťami a pokračovanie vzťahu so zosnulým.
 

 

Margaréta a Vladimír Velickí

Vynáranie figúry v terapeutickom poli
Práca s vynárajúcou sa figúrou na začiatku gestalt cyklu zážitkovou formou účastníkov. Práca zameraná na individuálnu aj skupinovú figúru.
 

 

Rastislav Bilík

Búrka a ticho: Práca s hnevom v gestalt psychoterapii
Workshop ponúkne krátky pohľad na základné princípy emócie hnevu a ich význam. Pomocou vnútornej pozornosti preskúmame súvislosti, ktoré snáď prinesú nové inšpirácie a rozšíria praktické možnosti práce s hnevom.
 

 

Jana Vyskočil Račková

Zaži na svojej koži TRE ®
TRE ® je metóda na uvoľnenie stresu a napätia z tela. Autorom je David Berceli. Je to súbor cvičení, ktoré pomáhajú v tele aktivovať jeho prirodzenú schopnosť uvoľniť z tela stres a tým dostať telo do väčšej rovnováhy. Workshop je zážitkový, prejdete si celým zážitkom na sebe.
 

 

Ivan Vyskočil

Neuro a trauma terapie ako terapie nového tisícročia, zážitok Flash techniky na sebe
Predstavíme si stručne Brainspotting a Flash techniku ako nové neuro-terapie (obe vyvinuté EMDR terapeutmi), zavŕšime spracovaním zaťažujúceho zážitku s Flash technikou (bezbolestne a 99% bez nutnosti dotyku s obsahom) a diskusiou.
 

 

Michal Kotian

Schématerapeutická ochutnávka
Teoreticko-zážitkový workshop zameraný na zoznámenie sa so schématerapiou prostredníctvom sebaskúsenosti a sebareflexie. Schématerapeut pracuje s ranými detskými potrebami, ktoré neboli v detstve dostatočne naplnené. Sleduje pacientove presvedčenia o sebe a svete, ktoré získal na základe svojich skúseností (schémy). Rieši s pacientom nefunkčné spôsoby zvládania schém a nenaplnených potrieb z detstva. Pracuje s rôznymi časťami pacientovho Self – s tými, ktoré skôr škodia, ale aj s tými, ktoré sú užitočné. Využíva
na to špecifický postup, ktorý J. Young nazval limitované znovu-rodičovstvo.
 

 

Tomáš Andrášik

Tělo, pohyb a improvizace jako cesta ke spontaneitě
Prožitkový workshop vychází z tělesnosti a aplikované improvizace, ty se vhodně doplňují s principy gestalt terapeutické práce zaměřené na kontakt, spolu-utváření a kreativitu v přizpůsobení. Improvizace vede klienta od uvědomění k akci – k možnosti zažít si nové způsoby bytí, vztahování se a kreativního přizpůsobení s akcentem na vitalitu a spontaneitu v bezpečných kulisách „hřiště“, kde je možné zažívat proces kontaktování se s prostředím. Improvizační intervence jsou vhodnou podporou skupinového procesu, protože jsou nízkonákladové, snadné implementovat a vnášejí úsměv tam, kde máme tendenci očekávat spíše slzy. Prožitková část workshopu bude doplněna stručným teoretickým zarámováním a diskuzí.
 

 

Jana Caban

Vedomé vnímanie hudby, aktívna imaginácia pomocou živej hudby s textom
Účastníci sa naučia, ako možno v terapii využiť: Hudbu ako katalyzátor emocionálnych a kognitívnych procesov.
Texty ako bezpečnú výzvu na introspekciu a dialóg. Gestalt techniky na integráciu zážitkov cez rozhovor, telesnú prácu alebo kreativitu.
 

 

Zuzana Šeligová s fenkou Merci

Možnosti canisterapie v gestalt terapii – Pes ako vzťahový objekt, percepčné a estetické médium
Tematicky workshop obsahuje 2 prelínajúce sa oblasti: teóriu a prax s foto – a video -ukážkami a praktický zážitok skupiny s canisterapeutickým psom. Budeme vidieť, ako pes reaguje na klienta, ako vyjadruje svoje vlastné prežívanie a zároveň tým pomáha regulovať klientovu nerovnováhu: správa sa opatrovateľsky (lízanie dlaní, blízky kontakt tvárí), ukotvujúco (sadne si pred klienta a udržiava očný kontakt), ochranársky (telom prekrýva klientovo telo), vybudzujúco (štuchá do klienta labkou, nosom, pýta si jeho pozornosť hľadaním tej najlepšej polohy). Takáto žijúca komunikácia v priebehu gestalt terapie má potenciál oživovať proces budovania dôverného vzťahu s terapeutom, spontánnosť i rozsah vtelesneného zážitku klienta a tu a teraz aj spoluvytváraného estetického procesu.
 

 

Soňa Očkášová a Lucia Žiaková

Keď je treba opraviť vzťah (inšpirácie z dyadickej terapie)
ASTRA DDP – jedinečný, systematický prístup zameraný na rodinnú terapiu detí s adverznými detskými skúsenosťami (ACE) a narušeným vývojom attachmentových vzťahov. Vychádza z princípov Dyadickej vývinovej psychoterapie (Daniel Hughes) a Terapie zameranej na attachment (Arthur Becker-Weidman). Často je to posledná nádej pre rodiny, ktorým iné formy poradenstva či terapie nepriniesli ozdravenie krehkých vzťahov. Je mimoriadne vhodná pre deti v náhradnej rodinnej starostlivosti, profitujú z nej však všetky deti a rodičia, ktorí si potrebujú lepšie porozumieť.

Špeciálny program

GestART galéria

Ján Ballx (vizuálne umenie)
Katarína Vítková (vizuálne umenie)
Zuzana Šeligová (poézia)
Tamás Tegdes (fotografia)
Roland Cagáň (beletria)
Veronika Kolejáková (beletria)

Antikvariát pod Vŕškom

Madla a Ivan Rjabininovci

Panelová diskusia o začiatkoch gestaltu nielen na Slovensku

Spomínať budú Gabriela Linhardtová, Mária Kvasničková, Juraj Rektor, Naďa Poláková,
Margaréta a Vladimír Velickí, Jay Levin a Talia Bar-Yoseph Levine

Nemenované prekvapko v podaní nemenovaných ľudí

Peter Kollár aka DJ illusion

Zaži kontakt prostredníctvom hudby. Tu a teraz…

Jóga pre všetkých

Petra Labodová

Zoznam hostí

Talia Bar-Yoseph Levine

gestalt psychoterapeutka, klinická psychologička

Klinická psychologička, gestalt psychoterapeutka, medzinárodná trénerka, supervízorka a konzultantka z Izraela. Autorka kníh o gestalt psychoterapii a dialógu medzi kultúrami. Jedna z lektorov, ktorí viedli 1. výcvik gestalt psychoterapie v Česko-Slovensku.

Jay
Levin

gestalt psychoterapeut, klinický psychológ 

Klinický psychológ, gestalt psychoterapeut, medzinárodný tréner a supervízor. Pochádza z Juhoafrickej republiky, aktuálne žije v USA. Jeden z lektorov, ktorí viedli 1. výcvik gestalt psychoterapie v Česko-Slovensku.

Fabrizio Tiezzi

muzikoterapeut

Medzinárodne certifikovaný muzikoterapeut z Talianska. Pracuje v súkromnej praxi s autistickými deťmi a v nemocnici na onkológii. Vedie workshopy pre psychoterapeutov aj laickú verejnosť.

Genovéva Almássy

gestalt psychoterapeutka,  psychiatrička

Psychiatrička, psychoterapeutka a supervízorka psychoterapeutického výcviku Gestalt Studia. Dlhodobo sa venuje problematike emočnej nestability.

Hana
Vojtová

EMDR psychoterapeutka

Klinická psychologička, psychoterapeutka a psychotraumatologička. Absolvovala výcvik v PCA a KIP. Je EMDR trénerkou a lektorkou výcvikov v psychotraumatológii a EMDR.

Lektori zo slovenského
gestalt inštitútu Dialóg:

Gabriela Linhardtová
Mária Kvasničková
Roland Cagáň
Peter Klubert
Richard Wolt
Veronika Kuricová
Erika Bíliková
Lucia Orlická

Gestalt terapeuti
zo Slovenska a Českej republiky:

Margaréta Velická a Vladimír Velický
Mária Anyalaiová
Tomáš Divéky
Juraj Rektor
Naďa Poláková
Tomáš Andrášik

Zástupcovia ďalších
psychoterapeutických smerov:

Michal Kotian (schématerapia)
Lucia Žiaková a Soňa Očkášová (dyadická terapia DDP)
Marcela Šoltýsová (detská psychiatrička)
Jana a Ivo Vyskočil (psychotraumatológia)
Dominka Bednárová (psychodynamika)

Svoju umeleckú
tvorbu predstavia:

Ján Ballx
Zuzana Šeligová
Jana Caban
Tamáš Tegdes
Veronika Kolejáková
Rolo Cagáň
Katarína Vítková